szkolenia dla pracowników - isoft.biz.pl

Czy warto inwestować w szkolenia dla pracowników?

Szkolenia dla pracowników to temat tabu w wielu polskich firmach. Jak pokazują liczne badania – o ile duże przedsiębiorstwa oraz korporacje stawiają na rozwój pracownika, o tyle małe i średnie firmy wciąż nie widzą takiej potrzeby. Argumentują to tym, że ich na to po prostu nie stać lub szkolenia nie są potrzebne, ponieważ w ich firmach pracują “najbardziej kompetentne osoby na świecie”. Czy takie podejście jest dobre? Sprawdźmy.

Co dają pracodawcy szkolenia?

Szkolenie dla pracowników to nie tylko koszty dla firmy, ale również inwestycja. Jest to inwestycja, który bardzo szybko się zwraca. Szacuje się bowiem, że każda złotówka wydana na pracownika to ponad 100% zysku dla pracodawcy. To nie jedyna korzyść dla firmy, która inwestuje w szkolenia dla pracowników.

Firma stawiająca na rozwój pracownika nie ponosi kosztów związanych z rekrutacją nowych, bardziej kompetentnych osób. Nawet jeśli uważasz, iż Twoi pracownicy wiedzą i umieją wszystko, to pamiętaj, że nie jest to możliwie. W dobie nieustannych i dynamicznych zmian na rynku, non stop pojawia się coś nowego. W jednych branżach zmiany są bardziej widoczne, np. marketing, w innych mniej. Generalnie ciężko za tymi zmianami nadążyć. Pomagają w tym właśnie szkolenia. Co więcej, wyższe kwalifikacje pracowników przekładają się na wyższą efektywność ich pracy. O lepszej motywacji nie wspominając. Ludzie chcą się rozwijać, doskonalić. Po prostu tak mamy. Przynajmniej w większości. Pamiętaj również, że firmy zamawiające szkolenia pracowników osiągają przewagą na konkurencją, która tego nie robi.

W jakie szkolenia dla pracowników warto inwestować?

Szkolenia pracownicze zawsze powinny być dostosowane do potrzeb firmy. Właściciel firmy lub kierownik wyższego szczebla, rezerwuje szkolenie pracowników z obszaru, w którym firma się specjalizuje, świadczy usługi. Taki jest ogólny trend. Pomimo tego, coraz więcej firm wysyła swoich pracowników na szkolenie z innych obszarów. Marketing, sprzedaż, kadry, administracja, HR – to działy, które powinny być obecne w każdej firmie. Ba, ciężko wyobrazić zarządzanie w organizacji, jaką jest przedsiębiorstwo, bez wspomnianych działów. Jeśli chcesz poprawić efektywność w firmie, to postaw na m.in.: szkolenie ze sprzedaży, rekrutacji pracowników. Twoim pracownikom przydadzą się także szkolenia z kompetencji miękkich.

Dofinansowanie do szkoleń dla pracowników

Wspomnieliśmy wcześniej, że bariera finansowa stanowi czasami przeszkodę nie do przeskoczenie przez firmy z sektora MSP. Z powodów finansowych nie inwestują one w szkolenia pracowników. Na szczęście są na to sposoby, jak np. projekty unijne, których celem jest podnoszenie kompetencji pracownika. O dofinansowanie do szkoleń mogą się ubiegać przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Warunki, jakie muszą spełnić, opisaliśmy w artykule: OBALAMY MITY! Szkolenia z dofinansowaniem są dla każdego.

Zarezerwuj szkolenia zamknięte dla swojej firmy

Szkolenie otwarte czy zamknięte? Taki dylemat pojawia się, gdy firma zdecyduje się na szkolenie pracownika. Jeśli chcesz, aby mieli oni pełen komfort, a Twoja firma miała zapewnioną dyskrecję – zarezerwuj szkolenie zamknięte. Dla współpracujących z nami przedsiębiorstw, jesteśmy w stanie zorganizować takie szkolenie. Możesz się zgłosić do nas w tej sprawie.