kompetencje miękkie - isoft.biz.pl

OBALAMY MITY! Szkolenie z kompetencji miękkich jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Właściciele, dyrektorzy i managerowie wielu firm chcą, aby ich pracownicy posiadali wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Oczekują tego podczas rozmów kwalifikacyjnych i wymagają w późniejszej ich pracy. Niestety nie zawsze są jednak skorzy do tego, by wysłać pracownika/pracowników na szkolenie z umiejętności miękkich. Powód jest prosty – zdaniem osób zarządzających takie szkolenia są wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ponieważ uważają oni, że umiejętności miękkie to indywidualne cechy każdego człowieka z którymi ktoś się rodzi lub nie. Nie jest to prawdą. Nad tymi umiejętnościami można, a nawet trzeba pracować. 

Co to są kompetencje miękkie? 

Pisząc ogólnie, kompetencje miękkie to umiejętności osobiste (zarządzanie sobą) oraz interpersonalne (komunikacja z innymi). Można rzec, że dotyczą one tego, co pokazujesz swoją osobą, a nie to, co umiesz. Za to odpowiadają umiejętności twarde. O różnicach między kompetencjami miękkimi a twardymi, pisaliśmy w artykule poświęconym budowaniu pozycji na rynku pracy: Jakie szkolenia wybrać, aby zbudować sobie mocną pozycję na rynku pracy? 

Jakie mogą być umiejętności miękkie? 

Kompetencje miękkie to umiejętności obejmujące: 

Dlaczego pracownikom Twojej firmy potrzebne są szkolenia miękkie? 

Kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę w pracy z ludźmi – zarówno w procesie zarządzania zespołem, jak i podczas budowania relacji z klientami. Pewna elastyczność, którą nabywa się w pracy dzięki umiejętnościom miękkim, jest nieoceniona w różnych sytuacjach, jak np. rozwiązanie problemów wewnątrz zespołu lub rozmowa z trudnym klientem. Co więcej, umiejętności miękkie przydają się także do optymalizacji  procesów biznesowych.

Jak kształtować kompetencje miękkie?

Nie jest prawdą, że nie da się pracować nad umiejętnościami miękkimi. Te umiejętności można kształtować przez tak naprawdę całe życie. Najlepszym na to sposobem jest uczestnictwo w szkoleniach, do czego serdecznie zachęcamy